Koncepcja Awareness

Koncepcja Awareness

1. Dlaczego jesteśmy tutaj jako Awareness (zespół ds. świadomość) i co robimy?

Świadomość oznacza bycie osobą świadomą wobec struktur władzy, tworzenie świadomości środowiska i wynikających stąd możliwości działania. Świadomość może pomóc w ujawnieniu i wyraźnym nazwaniu seksizmu, rasizmu wobec osób czarnych, antysemityzmu, rasizmu, ableizmu, transfobii, klasizmu i wszelkich innych mechanizmów dyskryminacji i ucisku oraz może zainspirować, wzmocnić lub skłonić do refleksji. Potrzebujemy krytycznej wobec władzy i wrażliwej postawy, aby móc przeciwdziałać rasizmowi i dyskryminacji!

Rozumiemy analizę (struktur) świadomości nie jako leczenie objawów, ale jako strukturę, która pokazuje nam lustro, stymuluje dyskusję i spór – dopóki nie dowiemy się, jak możemy i chcemy żyć razem. Musimy pójść o krok wyżej. Świadomość dotyczy NAS wszystkich i potrzebujemy zbiorowego uczenia się, dlatego jest za to odpowiedzialna każda osoba biorąca udział w “Stop Deportation Protest Camp”, która musi być świadoma, że jesteśmy razem z innymi ludźmi (zobacz sprawiedliwość transformatywną).

Jeśli zaobserwujesz lub sam(a) doświadczysz transgresywnych lub napastliwych sytuacji, czy nieprzyjemnych lub re-traumatyzujących kontaktów z policją, zawsze możesz uzyskać od nas wsparcie!

Porozmawiaj z nami lub zadzwoń do nas. Jeśli nie będziemy mogli się porozumieć we wspólnym języku, skorzystamy z pomocy tłumacza.

2. Jak można się z nami skontaktować i jaka jest struktura pracy Awareness (zespołu ds. świadomości)?

Zespół ds. świadomości składa się z dwóch elementów:

  1. Organizator*ka zespołu ds. świadomości (Awareness-Orga) działa na zapleczu i jest osobą kontaktową dla zespołu ds. świadomości. Codziennie odbywa się wprowadzenie do pracy nad świadomością, kiedy omawiamy naszą koncepcję pracy w sprawie świadomości, dzięki czemu więcej osób może poczuć się wystarczająco bezpiecznie, aby stać się częścią zespołu ds. świadomości. Organizuje on pracę świadomościową w obozie i koordynuje procesy decyzyjne. Jeśli aktualnie pracujący zespół ds. świadomości ma za mało personelu lub jest przeciążony, organizator*ka może również działać jako wsparcie dla samego zespołu ds. świadomości. Organizatorzy to co najmniej 2 osoby. Zespół organizacyjny pełni tę funkcję przez 24 godziny. W idealnej sytuacji tandemy organizacyjne powinny składać się z jednej osoby doświadczonej i jednej mniej doświadczonej, aby przekazywać wiedzę, ale nie przytłaczać.
  2. Zespół ds. świadomości, czyli osoby pracujące w systemie zmianowym, które uczestniczyły w co najmniej jednym wprowadzeniu nt. pracy Awareness (świadomościowej). Osoby wchodzące w skład tzw. “zmiany ds. świadomości” są osobami kontaktowymi dla osób w obozie, które odczuwają potrzebę pracy ze świadomością (z tym, co sobie uświadomiły). Praca każdej zmiany ds. świadomości trwa 4 godziny i powinna być prowadzona przez co najmniej 4 osoby. Codziennie odbywa się Awareness – onboarding, aby umożliwić większej liczbie osób uczestnictwo w pracach zespołów ds. świadomości.

Szukajcie nas w namiocie ds. Awareness
Tel: +4915210128593
BIPoC Awareness Tel.: +4915215125995
E-mail: campawareness@riseup.net

2.1 Nasze pozycjonowanie

Zespół Awareness składa się z osób czarnoskórych, kolorowych i białych FLINTA* (kobiet, lesbijek, osób inter-, niebinarnych, transpłciowych i a-genderowych) oraz męskich osób cispłciowych (osoby cispłciowe to te, które identyfikują się z płcią przypisaną im przy urodzeniu).

Jeśli doświadczasz przemocy, napaści i/lub dyskryminacji na obozie i nie chcesz rozmawiać o tym z osobą cispłciową lub białą, rozumiemy to. Zawsze dostosujemy się do Twoich potrzeb!

3. Jakie są nasze zasady pracy?

Zasady pracy Zespół Awareness (zespołu ds. świadomości) na SDP-CAMP składają się z kilku elementów (bloków):

Pierwszy blok to warsztaty nt. świadomości, warsztaty dzielenia się umiejętnościami, rundy dyskusyjne, krytyczny warsztat białościi, podczas których osoby zainteresowane pracą w zespole ds. świadomości mogą się rozwijać i wspólnie wypracowywać koncepcje. Warsztaty odbywają się przede wszystkim na początku obozu i/lub z wyprzedzeniem. Jeśli nie znajdziesz warsztatu w programie obozu, po prostu porozmawiaj z nami w namiocie świadomości.

Drugi blok tworzą różne przestrzenie odosobnienia i możliwości nawiązania rozmowy i wzajemnego wzmacniania się. Jest namiot tylko dla FLINTA* (kobiet, lesbijek, osób inter, niebinarnych, trans, a-gender*), namiot tylko dla BIPoC (osób czarnoskórych, rdzennych i kolorowych) oraz namiot TINA* dla osób genderqueer (trans, inter, niebinarnych, a-gender+). Jest też otwarty namiot ciszy i spokoju.

Trzecim elementem jest aktywna praca nad świadomością w obozie. Tu jest zarówno zespół pracujący w namiocie świadomości, jak i zespół mobilny. Osoby te można rozpoznać po fioletowych/różowych kamizelkach. Można z nimi porozmawiać osobiście, ale są też dostępne za pomocą innych metod komunikacji (radio, telefon komórkowy, e-mail). Praca nad świadomością jest i podczas trwania obozu i poza nim naszą wspólną odpowiedzialnością.

Chcemy, aby każdy pracował nad własną świadomością.

Zespół ds. świadomości oferuje wsparcie w tym zakresie.

Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni, także za pracę opiekuńczą, reprodukcyjną i emocjonalną.

4. Wyłączna moc definicji i stronniczość


Dwie zasady przewodnie mają fundamentalne znaczenie dla naszej pracy.

Po pierwsze, ludzie sami określają, w jaki sposób doświadczyli danej sytuacji.

Po drugie, pracujemy stronniczo. Przez stronniczość rozumiemy bezwarunkowe wspieranie osoby poszkodowanej i pomaganie jej w dalszym procesie. Oferując wsparcie, chcemy otworzyć przestrzeń, w której ludzie zostaną wysłuchani bez kwestionowania “poprawności” ich doświadczeń. Możliwość samodzielnego zdefiniowania tego, czego się doświadczyło, jest ważnym momentem upodmiotowienia i refleksji. To powinno stać się normą!

W naszej pracy nie dysponujemy absolutną władzą sankcjonującą.

Oznacza to, że dana osoba definiuje to, co się wydarzyło, ale nie to, co się wydarzy.

Zdolność do rozpoznawania i formułowania potrzeb i życzeń jest ważnym krokiem, a także częścią naszego procesu, mamy też nadzieję, że wszystkie życzenia i oczekiwania mogą zostać zrealizowane. Może się jednak zdarzyć, że nie wszystkie życzenia czy ewentualne żądania zostaną automatycznie spełnione i wdrożone.

Nasze stanowisko polityczne obejmuje próbę pracy z perspektywy intersekcjonalnej i wielowarstwowej. Stosując intersekcjonalność, uznajemy, iż odczuwanie dyskryminacji jest zawsze złożone, a powody dyskryminacji mogą się na siebie nakładać. Dlatego chcemy jak najlepiej zaspokajać potrzeby wszystkich osób dotkniętych dyskryminacją i szukać wspólnych rozwiązań. Dla nas oznacza to, że staramy się krytycznie kwestionować naszą własną pozycję i pozycję wszystkich osób zaangażowanych oraz włączać je w analizę sytuacji. W przypadku gwałtu i przemocy na tle seksualnym wyłączna moc definicji nie podlega negocjacjom.

5. Czego oczekujemy od nas samych!

„Nie jesteśmy nadwrażliwi, ale krytyczni wobec władzy! Chcemy demontować hierarchie i nie chcemy żadnych sytuacji rasistowskich, seksistowskich, homofobicznych lub trans*wrogich, klasistowskich, ableistycznych, nie życzymy sobie krytycznych uwag i przekleństw oraz nieproszonego dotykania.

Nie chcemy też:

  • Nagich górnych części ciała cispłciowych mężczyzn (więcej informacji: www.klimacamp-im-rheinland.de/campinfo-2/vereinbarungen/oben-ohne)
  • Symboli narodowych
  • Mundurów i odzieży maskującej (zwłaszcza tych gloryfikujących wojnę)
  • Nie zgadzamy się na zdjęcia bez zezwolenia → chcemy zapewnić szacunek dla stref prywatności i bezpieczeństwa innych!
  • Nie życzymy też sobie przywłaszczania i instrumentalizacji symboli kulturowych i religijnych przez białych ludzi! –> Dla nas oznacza to noszenie kimon, bindi, warbonnetów, peruk “afro”, tak zwanych białych loków lub niektórych tatuaży”.

Źródło: Invision

6. Dostępność

Staramy się, by obóz był jak najbardziej dostępny. Chcielibyśmy również prosić o używanie języka, który jest jak najbardziej dostępny i integracyjny oraz o świadome używanie języka (np. unikanie lub wyjaśnianie terminów fachowych podczas obozu).

Aby uniknąć zwracania się do osób z niewłaściwym zaimkiem, możesz, podając swoje imię, dodać też swój zaimek, tym samym informując innych, że zwracasz uwagę na używanie “właściwej płci”.

7. Co z paleniem, alkoholem i innymi używkami?

Miejsca dla niepalących będą oznaczone. Chcielibyśmy, aby w tych miejscach nie można było spożywać alkoholu. Alkohol nie będzie podawany. Jeśli chcesz pić alkohol, spożywaj go świadomie i ogólnie bądź świadomy ludzi wokół ciebie i tego, z czym czują się komfortowo. Chcielibyśmy, aby ludzie byli wrażliwi na zażywanie narkotyków w jakiejkolwiek formie i mieli świadomość, że publiczne spożywanie alkoholu może być traumatyzujące dla innych i może prowadzić do wykluczenia społecznego. Więc bez względu na to, czy palisz, spożywasz alkohol lub inne narkotyki, PROSZĘ zapytaj ludzi wokół ciebie, czy możesz ich używać w ich obecności<3.

Bądź świadomy, baw się dobrze, uważaj na siebie. Bądźmy dla siebie nawzajem!


Źródła: Niektóre elementy naszej koncepcji świadomości zostały zaczerpnięte z innych koncepcji świadomości oraz z otwartych źródeł internetowych.

Osoby pełniące dyżur podczas swojej zmiany ds. świadomości zawsze mają przy sobie numery telefonów osób z zaplecza organizacyjnego działań na rzecz świadomości.

Dyżury w naszych obozach trwają od 9:00 do 24:00, a zmiany następują po sobie co dwie godziny. Między północą a 9:00 co najmniej dwie osoby pełnią dyżur nocny i można się z nimi skontaktować przez radio. (W tym czasie jedna osoba z zaplecza organizacyjnego może być dostępna za pośrednictwem telefonu komórkowego).

Codziennie odbywa się Awarness-onboarding, aby umożliwić większej liczbie osób uczestnictwo w pracach zespołu ds. świadomości.

Każdego dnia podczas kolacji odbywa się sesja plenarna dla osób z zespołów i z zaplecza organizacyjnego pracy na rzecz świadomości.

Wszystkie osoby biorące danego dnia udział w pracach i dyżurach na rzecz świadomości powinny brać udział w posiedzeniu plenarnym. Wszystkie inne osoby zajmujące się pracą na rzecz świadomości są również zaproszone, jeśli chcą uczestniczyć.